Stres İnsan İçin Yararlı mı ? Yoksa Sanıldığı Gibi Zararlı mı ?


Stres her ne kadar farklı tanımları olsa da şöyle tanımlayabiliriz: Kişinin dışarıdan ya da kendi iç dünyasından gelen uyaranlar aracılığıyla yerine getirilmesi gereken işlemlerin tamamlanmamasından dolayı kendini zorda hissetmesi, savunmasız ve ilgiye açık hale gelmesi sonucu oluşan boşluk duygusu diyebiliriz. Bir örnekle açıklamak gerekirse ödemeniz gereken borcu zamanında ödemediğinizde ortaya çıkan suçlanma duygusu gibi ya da bir işi teslim edemediğinizde oluşan yetersizlik duygusu gibi duyguların ortaya çıkardığı boşluğa stres diyebiliriz. Örnekler daha da çoğaltılabilir ama bu iki örnek büyük çoğunluğun yaşadığı ortak duyguları kısaca  özetliyor.

Stres insan için  oldukça zararlı bir duygu ve gerilimdir. İnsanin iç dünyasını zora sokar ve insanlarla bağlı olan dış dünyasını etkiler ve uyumsuzluk, mutsuzluk ve kaygıya sebep olur, bunun sonucunda sinir öfke nöbetlerine yol açar, İnsan hayatinin kalitesini ve akışını bozar, en küçük olaylar karşısında çok fazla tepki vermesine yol açar.

Aslında stresi kendi isteklerimiz için yine kendimiz ortaya çıkartıyoruz borçlanmaya yeterli paramız olmadığı halde istediğimiz şeye bir an evvel sahip olmak için borçlanıyoruz. İstediğimiz şeye bir an evvel sahip olmak için ücreti iyi ama yoğun programlı işler yapıyoruz. Ama bunun yanında stres yararlı hale getirilebilir, nasıl mı ? İnsan normal bir halde iken herhangi bir olaya karşı savunmasız bir canlıdır ve savunmasızlığını kapatmak için dışına sert bir kabuk giydirir. Gelişmemiz sürekli devam ettiği için kabuk bize uygun gelmez ve kabuğu kırmak gerekir çünkü kırıp genişlemesini sağlamazsak içinde kendimizi sıkışmış bir şekilde buluruz. İşte stresi bu kabuğu kırmak için kullanır ve stres ile kırıp genişletebileceğimizi düşünürsek stres bize zararlı değil yararlı olacaktır. Nasıl mı yapacağız ? Stres durumundayken kurtulmak için mutlaka bir durağan olma durumuna gireriz bu durağan durumdayken stresin sağladığı bu durağanlık ile kabuğumuzu  kırarak çünkü normalde kabuğumuzu kırmaya zamanımız olmadığı için içinde sıkışık bir durumdayız ama stres anındaki boşluğu bu kabuğu kırmak için kullanabilir yani yararlı hale getirebiliriz ya da şöyle diyelim yaptığınız iş ortamından memnun değilsiniz ve kabuğunuzdan çıkıp değiştiremiyorsunuz stresi kullanarak kabuğumuzu kırdığımız taktirde o iş ortamını daha iyi hale getirebiliriz yani stres bir nevi bize kendimizi ifade etme ve özgürleştirme sağlamış oluyor. Yani aslında stres sizi istemediğiniz işler ya da olaylardan kendi isteğinizle yeni bir yol açmanızı sağlıyor.

Yorumlar