Neden Kişisel Gelişimden Ziyade Toplumsal Gelişim Gereklidir ?


Kişisel gelişim özellikle çok ön plana atılan ve desteklenen bir konu ama bu konunun aslında toplumsal gelişme olarak ele alınması gerekir çünkü tek olarak gelişmiş bir bireyin çevresi -bu ailesi olabilir arkadaşları olabilir- bireyden düşünce ve mantık olarak geride kalacağından uyumsuzluk sorunu ile burun buruna kalıp stres ve anksiyete gibi durumlarla uğraşılmasını gerektiriyor ya da çevresindeki toplumundan dışlanıyor, uzaklaştırılıyor. Şöyle bir örnekle açıklamak gerekirse kendinizi bir veya birçok konuda geliştirdiniz ama ailenizde bireyler o konu/konular hakkında en ufak bir fikirleri dahi yok bu durumda gelişen birey, onları kabul etmede zorlanma yaşayıp aile bireyleriyle ayrılığa düşüyor, bunun sonucunda birey stres ve anksiyete bozukluğu ile boğuşuyor, bundan kurtulmak için gelişimini yok sayıp tekrar eskisi gibi olacak ya da aksi taktirde çatışma baş gösterecektir. Eskisi gibi olmaya düşünceleri ve katettiği gelişim müsaade etmeyeceği için bunu yapamıyor ve direkt olarak birey anne ve baba ya da diğer çevresiyle ayrılığa sürükleniyor. Bugünkü yaşadığımız toplumsal sıkıntının kaynağı aslında bu.

Araba kullanmayı ve araçlardan hanginin hangi ihtiyaç için alınması gerektiğini çok iyi biliyorsunuz ama ömrü boyunca arabanın direksiyonuna geçmeyen çevreniz şu kişi şöyle kullanıyor sen neden öyle kullanmıyorsun bilmem kimin arabası şundan sen neden ondan almadın gibi bilmedikleri ya da az bildikleri konu hakkında üzerinde baskı kuruyorlar, sizce bu kabul edilebilir mi birey olarak nedenini anlattığınızda nedenleriniz de anlaşılmıyor onlar açısından çünkü neden öyle olması gerektiğini anlayacak kapasite ya da bahsettiğim üzere gelişmişlik mevcut değil. Bu da gelişen bireyi ruhen zor durumda bırakıp sıkıntıya sürüklüyor.

Bu ve buna benzer sebeplerden dolayı kişisel gelişim değil toplumsal gelişim gerekli yani önce etrafımızdaki kişiler geliştirilmeli gelişim uygun değil ise kendi gelişimimize başlamadan olabildiğince uzaklaşmalı ya da onları hayatınızdan uzak tutmanız gerekiyor, aksi taktirde gelişip altın olacakken gümüşlüğü kaybedip demir olmamız kaçınılmaz ama biz gelişirken etrafımızı da az da olsa gelişime sevk edersek hem kendimiz hemde toplum için daha iyi sonuçlar doğar. Fakat gelişime dahil olamayacak bir çevremiz varsa daha yolun başında onlardan kurtulmak sanırım en iyisi yani merhaba merhabada ilişkiyi sabit tutmak ve kişiler akraban annen baban kardeşin vb. olduğu için saygı gösterip mesafeni sabit tutmak gerek aksi halde hem kendimiz hem de etrafımız daha fazla zarar görür.

Burada bahsedilen gelişim maddi kazanç için yapılan kişisel gelişim değil yaptığımız gelişim sadece maddi kazanç odaklı olduğunda kendimizi bir nevi robotlaştırmış oluyoruz.

Elde edeceğimiz gelişim ilk olarak sahip olduğumuz ya da sahip olacağımız çocuklarımızın eğitimi ve kaliteli bir hayati için iyi bir anne baba eğitimi almaları için elde edilmelidir. Böylece kendi yaşadığımız sıkıntıları sonraki neslimize aktarmamış oluruz.

Yorumlar