1000 Yıldır Dişi Hayvanların Girişi Bile Yasak: Aynoroz Adası

Aynoroz Balkanlar'da Yunanistan'ın Halkidiki yarımadasından Ege Denizi'ne doğru uzanan 3 dar ve uzun yarımadanın en doğuda olanıdır ve 335 kilometrekarelik bir alanı kaplar bu alan bilindiği üzere dünyada kadınlara yasaklı olan en geniş alandır. Adaya dişi hayvanların girmesi dahi yasaktır.


Adaya bağlı Athos Dağı'ndaki manastırda Rus Ortodoks rahipler ikamet ederler. Eğer burayı ziyaret etmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey pasaportunuzun bir kopyasını Athos Dağı hac bürosuna göndermek. Her gün, 100 Ortodoks ve 10 Ortodoks olmayan erkek hacı adayı, yarımadanın 20 manastırından birinde üç gece kalmak için kabul ediliyor.
Kadınlar ise dağa giriş için izin alamıyor. Bu yasak, bin yıldan fazla süredir yürürlükte. Kadınların yarımadanın kıyısına dahi 500 metreden fazla yaklaşmalarına izin verilmiyor.

Yasağın Kökeni Neye Dayanıyor ?

'Athos Dağı: Cennette Yenilenme' adlı kitabın yazarı Dr Graham Speake'e göre, 10. yüzyıldaki bir fermanda dişi hayvanların yarımadanın dışına çıkarılması gerektiği belirtiliyor ancak kadınlar hakkında bir şey söylenmiyor, çünkü "herkes kadınların erkek manastırlarına girişlerine izin verilmediğini zaten biliyor".
Bu Hristiyan din adamlarının ettiği bekâret yeminini çiğnenmemesini sağlamanın en basit yolu olarak düşünülmüş.

Aynoroz’u farklı kılan ise, bütün bir yarımadanın tek bir dev manastır olarak sayılması ve kadınlara yasaklanması.
Ancak kadınların yasaklanmasının, Ortodoks gelenekle bağlantılı olan bir nedeni daha var.
Speake şöyle açıklıyor: "Hikâyelerden birine göre, Azize Meryem Kıbrıs'a gitmek isterken gemisinin yoldan çıkması nedeniyle Aynoroz kıyısına gelmiş. Adayı öyle sevmiş ki oğluna dua ederek, adanın kendisine verilmesini istemiş. Oğlu İsa Mesih ise bunu kabul etmiş. Aynoroz bugün hala "Tanrının annesinin bahçesi" olarak adlandırılıyor. Bu nedenle de adada kadın cinsini yalnızca Azize Meryem'in temsil etmesi gerektiğine inanılıyor."

Bu kural kediler hariç olmak üzere, evcil hayvanlara da uygulanıyor.
Speake, "Adada bir çok kedi var ve kedilerin olması fare varlığı nedeniyle iyi bir şey. Ancak din adamları bu kediler arasında dişi kedilerin de olduğu gerçeğini görmezlikten geliyorlar" diyor.

Yorumlar