Şanlıurfa Halfeti' ye Özel Bir Endemik: Siyah Gül


Sadece Halfeti' de az sayılarda çiçek açan bu gül, koyu kırmızı renkte çiçek açar ancak yaz ilerledikçe bu renk siyaha döner.
1990'larda Birecik Barajı inşa edildi ve 2000'li yıllarda suyla dolduruldu. Yeni inşa edilen barajın bir sonucu olarak, Eski Halfeti sakinleri “yeni” Halfeti olarak bilinen bölgede yaklaşık 10 kilometre uzağa yerleştirildi. Sakinleri gül bitkilerini onlarla birlikte götürdüler ve yeni köylerine yerleştirdiler, ancak bir şeylerin yanlış olduğunu fark ettiler.

Güller yeni yerlerinde gelişmeyi başaramadı. Orijinal evlerinden sadece kısa bir mesafede iken, Eski Halfeti'deki toprak benzersiz bir pH seviyesine sahip olan Fırat'ın suları tarafından besleniyordu. Bu eşsiz güzelliğin yok olmasının önüne geçmek için, bölge yetkilileri güllerden tohum topladılar ve Eski Halfeti'ye yakın olan seralara ektiler ve gülü kurtarmayı başardılar.

Gül dünyanın dört bir yanındaki diğer bölgelerde yetiştirilebilirken, sadece Halfeti'de, siyah tonunda açar; başka bir yere dikildiğinde, gül her zaman koyu kırmızı renkte açar. Ancak bu yalnızca doğal yetişmesinin bir sonucudur. Hollanda'da seralarda yetiştirilebildiği söylenmektedir.

Yorumlar