PUBG ve Battle Royale Oyun Modunun Ortaya Çıkışı


Bugünkü konumuzda günümüzde popülaritesinden geçilmeyen şu meşhur PUBG ve battle royale oyun modunu ele alacağız ama önce kısaca modumuza değinelim.

Battle Royale Oyun Mantığı


Battle royale oyunları, çok sayıda bireysel oyuncu veya bir takım küçük takımlar (genellikle dört veya beş oyuncuya kadar) arasında oynanır. Her maçta amaç, son oyuncu veya son takım olmaktır. Diğer tüm muhalifleri yok ederek. Bir maç, oyuncu karakterlerini büyük bir harita alanına yerleştirerek başlar; bu, rastgele dağılım gösterebilir veya oyuncuların nerede başladıkları konusunda bazı kontrollere sahip olmasına izin verebilir. En az ekipmanla başlanır, harita etrafında rastgele dağılmış olan savaş, hayatta kalma ve savaş için faydalı olan silahlar, zırhlar, araçlar vb. oyuncuya fayda sağlayacak ögelerdir. Oyuncular bu ögeler için haritayı aramalı ve diğer oyuncular tarafından öldürülmemelidir. Silinmiş oyuncuların ekipmanı da yağmalanabilir. Haritanın "güvenli bölgesi", maç boyunca rastgele seçilen bir noktada azalır ve oyuncularda karşılaşma olasılığını arttırır. Bu güvenli alanın dışında kalan kişiler hasar alır ve sözde "güvenli alana" yeniden girmezlerse sonunda ölürler. Maç sadece bir oyuncu veya takım kaldığında sona erer ve oyun, oyuncuların hayatta kalma sıralamalarına bağlı olarak tüm oyunculara bir takım ödüller verir.

Nereden Çıktı Bu Battle Royale ?

2012 yılında Açlık Oyunları adlı filmin yayınlanmasından kısa bir süre sonra Açlık Oyunları adında (daha sonra Hayatta Kalma Oyunları olarak değiştirilen) bir battle royale modu Minecraft için geliştirildi ve YouTuberlar arasında AntVenom ve SkyDoesMinecraft da dahil olmak üzere popüler hale geldi.Ardından Arma 2 oyununun DayZ modu da bu konsepte uygun olarak ortaya çıktı. Ancak oyun haritasının büyüklüğü sebebiyle oyuncular bir birleriyle karşılaşamıyorlardı bile, bu durum geliştiricileri daha farklı oyun modları tasarlamaya itti. Bu mod, çevrimiçi takma adı "PlayerUnknown" olarak bilinen (biliyorum çok tanıdık geldi) Brendan Greene tarafından geliştirilen ARMA 2 / DayZ için Battle Royale moduydu. Bu modda, doğrudan 2000 Japon filmi Battle Royale'den esinlenildi. Greene' in modunda oyunun Açlık Oyunları'nın kopyası olmaması için, silahları merkezi bir depodan ziyade haritanın etrafında rastgele dağıtmak üzere tasarladı. Greene, DayZ ARMA 3 için bu modeli güncelledi fakat ekibi oyunlarını bağımsız bir başlık olarak yayınlamayı seçti Greene, Bluehole'de battle royale türünün vizyonunu temsil eden bağımsız bir oyun olan PlayerUnknown's Battlegrounds'un yaratıcı geliştiricisi haline geldi, böylelikle nam-ı diğer PUBG ortaya çıkmış oldu.

Not: Bu yazı hayatı boyunca hiç PUBG veya battle royale oynamamış biri tarafından ele alınmıştır.

Yorumlar