Nasıl "Sağlıklı" Kilo Alınır ?


Bazı zayıf bireyler kilo almayı çokça yiyip içmekten ibaret sansalar da kilo almak da en az vermek kadar emek ve sabır isteyen bir süreç. Öncelikle belirtmek gerekirse her bulduğunuzu yiyip içerek alacağınız kilo size sadece yağ ve sağlıksız bir bünye olarak geri dönecektir.

Sporla Başlayın

Ben kilo almak istiyorum sporla ne işim var ? Diyenleriniz olacaktır. Hemen açıklayalım kilo almak sadece vücutta depolanan yağdan ibaret değildir. İnsanlar yağdan ziyade kas ve kemik gelişiminden vücutta su depolanmasına kadar kilo alabilirler. Spordan bahsettiğimize göre bizi ilgilendiren kısım kas gelişimi. 

Yağ Değil Kas Depolayın

Bünyenize sağlıksız kolestrol depolamaktansa kas depolamanın ve ayrıca güzel bir fiziğe sahip olmanın bir çok kişiye daha cazip geleceğine eminim. Öncelikle bir spor salonuna yazılarak başlayın ardından kendinize protein ve karbonhidrat ağırlıklı bir diyet uygulayın bu tabi ki de zayıflamak için uygulanan diyetlerden daha farklı olacaktır. Bunun nasıl olması gerektiğine bir yazımda kısaca değinmiştim: 
Yazıyı incelerseniz yararlı bilgiler bulacaksınız. Fakat kısaca değinmek gerekirse birim kütleniz başına 2 gram protein, 4 gram karbonhidrat almak kilo almanıza yeterli olacaktır. Örnek vermek gerekirse 60 kiloysanız 60x2= 120 gram protein 60x4= 240 gram karbonhidrat almanız gerekir. Yiyeceklerin besin değerlerini internetten araştırarak kolayca elde edebilirsiniz.


Sağlıklı Yağlar Tüketin


Bünyenize doymuş trans yağlar almanın pek sağlıklı bir tercih olduğu söylenemez. Bunun yerine zeytinyağı, ceviz, fındık, balık yağı gibi omega 3 içeren besin ve kalori değeri yüksek sağlıklı yağlar tüketmek herkes açısından daha iyi bir tercih olacaktır.

Kardiyoyu Abartmayın


Evet koşu, yürüyüş vb. kardiyo türlerinin sağlıklı olduğu su götürmez bir gerçek ancak unutmayalım ki amacımız kilo almak, ne kadar az kalori yakarsak bizim için o kadar fazla kar demek.

Spora Ayıracak Vaktim Yok


Diyenleriniz olacaktır. Ben yine de atomu parçalamaya ayırdığınız zamanınızdan biraz da spora ayırma taraftarıyım fakat buna bir çözüm bulmak gerekirse de spor yapmasanız bile dengeli beslenme düzeninizden fire vermeden sporsuz devam edin. 

Glisemik İndeksi Düşük Karbonhidratlar Tüketin

Yani kısaca sağlıklı karbonhidratlar. Detaylı bilgi ve örnekleri için şu yazımı inceleyebilirsiniz:
Son olarak her türlü sorunuzu yorum bölümünden bana ulaştırabilirsiniz. Yolunda gitmeyen bir şeyler sezdiğinizde doktorunuza danışmaktan çekinmeyin. Sağlıklı ve fit kalın.

Yorumlar