Ege Bölgesinden 5 Doğal ve Tarihi Güzellik

    Bir çoğumuzun bildiği gibi ege bölgesi birçok medeniyetin kurulup yıllar boyu hüküm sürdüğü daha sonra yıkıldığı bir konuma sahip. Tarihte bu kadar çok hareketlilik olunca birçok zenginlik ve güzellikler burada toplanıyor. Gelin isterseniz bunlardan birkaçına daha yakından bakalım.

1) Efes Antik Kenti

Bütünüyle benzersiz bir kent Eski efsanelere göre; Efes (Ephesus), Amazon adı ile bilinen kadın savaşçılar tarafından kurulmuştur. İsminin, Ana Tanrıça kenti anlamına gelen Arzawa krallığındaki bir kentten, Apasas’dan geldiği düşünülür. İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti Roma, Yunan ve Türk olmak üzere farklı medeniyetlerin esintisini içermektedir. 

efes antik kenti ile ilgili görsel sonucu

2) Pamukkale Travertenleri

Antik dönemlerden beri kullanılmakta olan bu kaynak hem görüntüsü olsun hem de sağlık açısından faydası olsun birçok insanın gözlerini kamaştıran bir güzelliğe sahiptir.3) Bafa Gölü

Aydın ve Muğla il topraklarında yer alan Bafa Gölü, arkeolojik ve geleneksel değerlerin bir arada yaşanıldığı bir coğrafyaya sahip. Geçmişi 2000 yıl öncesine kadar uzanan Bafa Yöresi, antik felsefenin öncülerinden ünlü filozof Heraklit’in memleketi olarak biliniyor. Aynı zamanda Ege Bölgesi'nin en büyük gölü ünvanını da elinde bulundurmaktadır.

Bafa Gölü, Muğla

4) Bergama Antik Kenti

8500 yıllık bir tarihi geçmişe sahip ve en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Birçok uygarlıklara ev sahipliği yapmış, dünya güzeli bir kent, İzmir’e yaklaşık 100 km uzakta Bakırçay havzasında yer alan Bergama aynı zamanda UNESCO dünya mirası listesinde bulunmaktadır.


5) Apollon Tapınağı

Arkaik devirde çok ünlü olan Apollon’un kutsal yeri Persler tarafından M.Ö. 494’de yakılmıştır.


Yorumlar