Ağırlık Çalışmak Boy Uzamasına Etki Eder Mi ?


Ağırlık çalışmanın boy uzamasına hiç bir etkisi yoktur.Vücut geliştirme boyu ne uzatır ne kısaltır, çünkü insan vücudu çizgi film karakterlerinin vücudu gibi yukarıdan çekince uzayan yukarıdan bastırınca kısalan bir yapıya sahip değildir. Kişinin boy uzunluğu kişinin esnekliğiyle, beslenmesiyle, genetikle ve büyüme hormonunun salgılanma miktarıyla ilgilidir.Büyüme hormonu boy uzamasını ve kemiklerin gelişimini gerçekleştiren bir hormondur. Bu hormonun salgılanmasında kişiden kişiye değişir. Birçok insan kafasında vücut geliştirme boy uzamasını etkiler çünkü kemiklere baskı yapılır dolayısıyla kemikler ezilir büyüme durur tezini kurar. Söylediklerinin hiçbir dayanağı kendilerini haklı çıkaracak hiçbir araştırma yoktur.


Bu haksız söylentilerin ortaya çıkış tarihi 1964 yılında Japonya'da yapılan bir araştırmaya kadar uzanıyor. Araştırmacılar Japonya'daki çocukların boylarının kısalığının nedenini araştırmak için yola çıktılar.Yaptıkları araştırmada çocuklarının boylarının kısalığının ağır yükler kaldırmak ve yetersiz beslenmek olduğunu söylediler ama bu araştırmanın sonucu insanlara ağırlık kaldırmak, ağırlık altına girmek boy uzamasını etkiler diye yayıldı. Hatta bu araştırmayı yapanlar bile bu söylentileri duyduklarında şaşırdılar çünkü yazdıkları raporda yetersiz ve düzensiz beslenme de vardı fakat hemen hemen hiç bir insan buna dikkat etmeden ağır çalışmaya odaklandı.


Günümüze gelindiğinde Amerikan Pediatri Derneği açık açık ağırlık çalışmalarının boy uzamasına hiç bir etki etmeyeceğini söylüyor. Hatta diğer araştırmalar ağırlık çalışması yapan çocukların kemik yoğunluğunun daha fazla olduğunu gösteriyor.

Yorumlar