250 Milyon Yıl Önce Dünyadaki Tüm Türlerin %90' ını Yok Eden Şey Aslında Neydi ?


Massachusetts Institue of Technology, dünyanın en büyük antik gizemlerinden birini çözdüğünü söylüyor. Bilim insanları, dünyanın yaşam formlarının birçoğunu yok eden maddeler arasında yanardağlar, kömür yangınları ve asteroitler olmadığını yeni ve çok güçlü bir metan üreten mikrop olduğunu kanıtladılar.


Methanosarcina adlı bu tür, okyanuslarda çiçek açarak içinde barındırdığı metanı atmosfere yaydı. Tüm gezegenin iklimini değiştirdi ve dünyadaki canlı popülasyonunun %90' ını yok etti. 


Tamam da nedir bu Methanosarcina ?

Methanosarcina bahsettiğimiz üzere metan üreten tek hücreli bir organizma. Yerkürenin yüzeyinde, yeraltı sularında, derin deniz deliklerinde ve hayvan sindirim sistemlerinde, oksijenin etkilerinden korunabilecekleri farklı ortamlarda yaşıyorlar. Methanosarcinaaşırı sıcaklık dalgalanmalarına dayanabilir ve uzun süre su olmadan yaşayabilirYaşam için tipik olarak tehlikeli olan düşük pH ortamlarında da hayatta kalabilir. Aşırı çok yönlülüğüne dikkat çeken biyolog Kevin Sowers,Methanosarcina' nın Mars'ta bile hayatta kalacağını öne sürmüştür. 1980'lerin ortalarından beri atık su arıtımında kullanılmıştır. Araştırmacılar bunu alternatif bir güç kaynağı olarak kullanmanın yollarını dahi aramışlardır.


Yorumlar