Vücut Geliştirmeye Yeni Başlayanlar Ne Kadar Sürede Sonuç Alır ? ve Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

 

    Günümüzde spor salonlarında salona yeni yazılmış, o ilk heves ile bir şeyler yapmak ,bir iki haftada üçgen vücut yapmak isteyen gençlerin ilk önce sorduğu soru bu. Tabii hepsi ilk önce bunu soruyor hiç birisi "Nasıl besleneyim, hangi hareketler benim için daha etkili, yağ yakmak için nasıl antrenman yapmalıyım, kaç saat çalışmalıyım, ne kadar uyumalıyım ?" gibi soruları sormuyorlar. Aslında ilk önce sorulması gereken bunlar.Vücut yapmak o kadar basit değildir. Günümüzde 15-16 yaşındaki çocuklar bile vücut yapmak için çırpınıyorlar. Vücut yapmak için: genetik ,beslenme, antrenman uyku bu muhteşem dörtlü çok önemlidir. Vücut geliştirmeden sonuç almak isteyen birisi bunlara dikkat etmelidir, bu dördünden birisi bile eksikse bu iş olmaz. Şimdi yeni başlayanlara bazı tavsiyeler vereceğim: Vücut geliştirmeye başlayacağınız salonu çok iyi seçin bu sporla uğraşan kişilerden salonlarla ilgili  tüyolar alın.    

                                                                                                                                               
Hurafelere inanmayın. (Vücut geliştirme boyu kısaltır,protein tozları kısır yapar, yağ yakıcılar kalp krizine neden olur, bırakınca sarkar, yağları kasa çevir vs. )                                                          


Diğerlerinin sizi yönlendirmesine izin vermeyin (Bırak bu sporu yüzmeye git, basketbol kursuna yazıl, 2-3 ay salonda çalış sonra evde şınav çek vücudu koru, karın kaslarının çıkmasını istiyorsan günde 1000 mekik çek, senin omuzlar iyi göğüs bas göğüs)                                                                 

   

Dorian Yates'in de dediği gibi antrenman yapmayan birinden tavsiye almayın. Ünvanı her ne olursa olsun ömründe spor salonuna uğramamış ömründe ağırlık kaldırmamış birinden tavsiye almayın.  

             
Hareketleri düzgün yapın belden destek almayın ayaklarınızı omuz genişliğinde açın karşıya bakın beliniz ileri geri sağa sola gitmesin ağırlığı indirirken nefes alın, kaldırırken verin.                            

                         
Salona gitmeyi ciddiye alın, antrenmanlarınızı sallamayın. Haftada 3 veya 4 gün gitseniz yeterli olacaktır. Günlerinizi kaçırmayın mümkünse antrenmanları bile aynı saate yapın.                                
                       
Kilo başına 2-2,5 gram protein alın. Antrenmandan önceki öğününüzde glisemik indeksi düşük karbonhidratlar tüketin.                                                  


Antrenmandan yarım saat sonra protein ve karbonhidratlı bir besin tüketin 20-25 gram protein alın mutlaka. Antrenman öncesi ve antrenman sonrası öğünlerinizi kesinlikle kaçırmayın.                          
                       
Her gün 7-8 saat uyuyun yatmadan 15 dakika önce 2 bardak süt içebilirsiniz gece boyunca kasları besler.                                                                                                                                                      
       
Yağlanma sorununuz varsa ; şekerden uzak durun,sabahları aç karna uyanır uyanmaz hiç bir şey yemeden 30 dakika orta tempoda veya interval kardiyo yapın, sabahları sadece proteinli bir şeyler yiyin,bundan 3-4 saat sonra komplex karbonhidrat yiyebilirsiniz .Antrenmandan önce 10 dakika koşu ile ısının antrenmandan sonra 10 dakika bisiklet sürün.Ağırlık antrenmanınızı  45-50 dakika yapın.1 saat 10 dakika kadar antrenman yapmış olcaksınız. Antrenmandan sonra direk protein tozu içmeyin insilün hormonunu yükseltip yağ yakımını durdurabilir.40 dakika sonra yemek yiyin.

                                                                         
Zayıf bir yapıya sahipseniz sabah kahvaltısında karbonhidrat ve proteini yarı yarıya alın.Kardiyo antremanını haftada 1 gün 30 dakika yapsanız yeterli olacaktır.                                                           

                   
Supplementleri spora başlar başlamaz kullanmayın 2-3 ay geçsin  eğer yeteri kadar iyi beslenemediğinizi yeterli proteini alamadığınızı fark ederseniz o zaman karar sizin.                                                                                                                                                                                                                         
Unutmayın, gerektiği gibi yaşamazsanız hiçbir zaman istediğiniz sonucu alamazsınız.           

Yorumlar