"Yalnız mıyız ?" Sorusuna Cevap Olabilecek 10 Hipotez

-Verilen en basit cevap: Yalnızız

Dünya dışı yaşama inananlar kadar inanmayanları da göz önünde bulundurursak birçok kişiye göre bu cevap en makulü.

-Dünya ziyaret edildi

Ancak o zamanlarda yaşam yoktu.


-Zeki yaşamlar vardır, yok etme eğilimindedirler

İnsanlığın dünya üzerinde özellikle sanayi devrimi ve beraberinde getirdiği teknolojik gelişmelerden sonra diğer canlı popülasyonlarını yok etmeye başlaması misali evrendeki diğer az gelişmiş canlılar bizim keşfetmemize kalmadan çok daha zeki yaşam formları tarafından yok edilirler.


-Algılayamayacağımız kadar gelişmişler

Tıpkı böceklerin hatta hücresel boyuttaki canlıların bizim yaptıklarımızı ya da ürettiğimiz, kullandığımız teknolojileri anlamlandırıp çözümlemekten yoksun olması gibi biz de çok zeki yaşam formlarını çözümleyemiyoruz.


-İnsanlardan daha zeki yaşam formları bulunur

Ancak bu medeniyetler herhangi bir felaket sonucu fazla gelişemeden yok olmuşlardır.


-Kolonize edilmiş evren

İnsanlardan daha zeki canlılar tarafından bütün evren sömürge misali kolonize edilmiştir, ancak dünya ücra bir köşede olduğundan fark edilmemiş ya da fark edilmeye değer bulunmamıştır.


-Simülasyon

Yaşadığımız her şeyin uzaylılar tarafından kurulan sanal gerçeklik evreninden ibaret olduğunu düşünün peki ya bu durumda onları fark edebilir miyiz ?


-Doğal afetler

Dünyamızda dinozorların başına geldiği gibi komşu medeniyetler büyük doğal afetler neticesinde yok olmuş olabilirler.


-Dünya dışı ilkel yaşam

Dünya dışında yaşam bulunuyor fakat zekasız ilkel canlılar olduğundan kendilerini belli edemiyorlar ya da biz fark edemiyoruz.


-Boyut kavramı

İçinde yaşadığımız ya da en azından algılayabildiğimiz evren üç boyutlu. Dolayısıyla daha ileri boyutlarda yaşayan canlılar varsa yakınımızda dahi olsalar onları algılamak günümüz teknolojisiyle mümkün olmayabilir.*İçerikte kullanılan görseller hubble uzay teleskobu tarafından çekilen gerçek uzay fotoğraflarıdır.

Yorumlar